مطالب آموزشی

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست و چرا انجام می‌شود؟

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست

اسپیرومتری نوعی تست عملکرد ریوی است. با اندازه‌گیری میزان هوای ورودی و خروجی هنگام تنفس، ریه‌های شما را تعیین می‌کند. اسپیرومتری بی خطر است، اگرچه ممکن است در اثر تنفس های عمیق مکرر احساس سبکی سر یا سرگیجه داشته باشید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما چند روز پس از آزمایش با شما تماس خواهد گرفت و نتایج شما را ارائه می دهد.

 

 

اسپیرومتری (spy-rom-uh-tree) یک نوع رایج تست عملکرد ریوی است. نام دیگر تست عملکرد ریوی، تست اسپیرومتری جریان نام دارد که هوا را از طریق ریه های شما اندازه گیری می کند و مقدار هوای موجود در ریه های شما را تخمین می زند. همچنین به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌گوید که چقدر ریه‌های شما قوی هستند و چقدر خوب نفس می‌کشید.

 

 

اسپیرومتری بی خطر است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً آن را برای ارزیابی عملکرد ریه سفارش می دهند.

 

 

چرا اسپیرومتری انجام می شود؟

اسپیرومتری تعیین می کند که آیا ریه های شما در سطح مورد انتظار خود کار می کنند یا خیر. همچنین به تشخیص بیماری های ریوی و راه های هوایی کمک می کند، از جمله:

 • آسم.
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD).
 • فیبروز سیستیک.
 • فیبروز ریوی.

 

 

اسپیرومتری همچنین می تواند:

 • ظرفیت ریه خود را تعیین کنید.
 • اندازه گیری تغییرات در طول زمان که در نتیجه بیماری های مزمن ریوی رخ می دهد.
 • تغییرات اولیه در عملکرد ریه خود را شناسایی کنید و در برخی موارد به راهنمایی درمان کمک کنید.
 • باریک شدن راه های هوایی خود را تشخیص دهید.
 • تصمیم بگیرید که چقدر احتمال دارد که داروهای استنشاقی به علائم شما کمک کند.
 • نشان دهید که آیا قرار گرفتن در معرض مواد خاص عملکرد ریه شما را تغییر داده است یا خیر.
 • قبل از انجام عمل جراحی خطر عوارض تنفسی خود را تخمین بزنید

 

چه زمانی به اسپیرومتری نیاز است؟

در صورت داشتن علائم بیماری ریه یا راه هوایی، پزشک شما ممکن است دستور اسپیرومتری را بدهد. برخی از علائمی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است اسپیرومتری را تجویز کند عبارتند از:

 • سفتی قفسه سینه، درد یا فشار.
 • سرفه، به خصوص سرفه همراه با مخاط.
 • دشواری در تنفس عمیق.
 • تنگی نفس (تنگی نفس).
 • خس خس سینه.

 

 

 

چه کسی اسپیرومتری را انجام می دهد؟

پرستار، پزشک عمومی (GP) یا متخصص ریه شما ممکن است اسپیرومتری را انجام دهند.

 

 

آیا اسپیرومتر برای ریه های من خوب است؟

اسپیرومتر یک دستگاه پزشکی است که جریان هوای شما را اندازه گیری می کند. این به ریه های شما کمک نمی کند.

 

اسپیرومتر تشویقی نوع دیگری از دستگاه پزشکی است که برای ریه‌های شما مفید است. این یک وسیله پلاستیکی ساده است که می توانید در خانه از آن استفاده کنید. این به ریه های شما کمک می کند تا منبسط شده و قوی تر شوند. همچنین می تواند به پاکسازی ریه ها از مخاط و سایر مایعات کمک کند

 

 

 

 

 

اسپیرومتری چگونه کار می کند؟

اسپیرومتری از دستگاهی به نام اسپیرومتر استفاده می کند. اسپیرومتر یک وسیله پزشکی است که از یک قطعه دهانی و یک لوله تشکیل شده است. آنها به دستگاهی متصل می شوند که جریان هوای شما را اندازه گیری می کند.

 

چگونه برای آزمایش اسپیرومتری آماده شوم؟

قبل از آزمایش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از شما بخواهد:

 

مصرف داروهای تنفسی خود را برای مدت کوتاهی متوقف کنید.

لباس های گشاد و راحت بپوشید که به سینه شما فشار نیاورد.

حداقل دو ساعت قبل از آزمایش از خوردن یک وعده غذایی پرحجم خودداری کنید.

حداقل ۳۰ دقیقه قبل از تست از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

این اقدامات احتیاطی کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که نتایج اسپیرومتری شما دقیق تر است.

 

تست اسپیرومتری چگونه انجام می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش شما را در مطب یا در یک آزمایشگاه ویژه عملکرد ریه انجام دهد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما گیره های نرمی را روی بینی شما قرار می دهد. گیره ها به شما کمک می کنند فقط از طریق لوله ای که به اسپیرومتر متصل است، نفس خود را خارج کنید.

 

سپس یک نفس عمیق بکشید و در لوله ای که به اسپیرومتر متصل است دمید. اسپیرومتر میزان هوایی را که از ریه های خود خارج می کنید و مقداری که به ریه های خود بازدم می کنید را اندازه گیری می کند. تا جایی که می توانید محکم و سریع باد بزنید.

 

برای اطمینان از اینکه نتایج شما دقیق و قابل تکرار هستند، آزمایش را سه بار تکرار خواهید کرد.

 

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که دارویی را تنفس کنید که به باز شدن مجاری تنفسی شما کمک می کند. سپس دوباره به لوله متصل به اسپیرومتر بازدم می کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نتایج آزمایش های شما را قبل و بعد از استنشاق دارو مقایسه می کند. آنها سپس تصمیم خواهند گرفت که آیا می توانند از دارو در برنامه درمانی شما استفاده کنند یا خیر.

 

آیا آزمایش اسپیرومتری دردناک است؟

نه، آزمایش اسپیرومتری دردناک نیست. با این حال، ممکن است از نفس کشیدن و خارج کردن بسیار عمیق احساس سرگیجه، سبکی سر یا خستگی داشته باشید. دمیدن در لوله نیز ممکن است باعث سرفه شود. این علائم باید مدت کوتاهی پس از تکمیل آزمایش از بین بروند. اگر در طول آزمایش نیاز به استراحت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

اسپیرومتری همچنین می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد. اگر در گذشته دچار حمله قلبی شده اید یا هر بیماری دیگری که بر قلب شما تأثیر می گذارد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

 

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما خواهد گفت که چه زمانی باید منتظر نتایج آزمایش خود باشید.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است پس از آزمایش اسپیرومتری حجم ریه و ظرفیت انتشار را نیز آزمایش کند. این آزمایش ها ظرفیت حجم ریه و همچنین توانایی ریه های شما برای انتقال اکسیژن به خون را اندازه گیری می کند. آنها آزمایشات اسپیرومتری را با کمک به ارائه دهنده شما در تشخیص برخی بیماری های ریوی یا تنفسی تکمیل می کنند. ارائه دهنده شما ممکن است این آزمایش ها را به طور منظم انجام دهد تا ببیند تنفس شما چگونه پیشرفت می کند

 

 

 

انواع اسپیرومتری

 

 1. پلتیسموگرافی کل بدن چیست؟

پلتیسموگرافی بدن نوعی آزمایش عملکرد ریه است. وارد یک جعبه پلاستیکی شفاف می‌شوید، جایی که دستگاه‌ها میزان هوای ورودی و خروجی ریه‌هایتان را هنگام تنفس اندازه می‌گیرند. پلتیسموگرافی بدن بی خطر است، اما تنفس عمیق ممکن است باعث احساس سبکی سر یا سرگیجه شود.

 

پلتیسموگرافی تغییرات حجم را در قسمت های مختلف بدن اندازه گیری می کند. این آزمایش ممکن است برای بررسی لخته شدن خون در بازوها و پاها انجام شود. همچنین برای اندازه گیری میزان هوای موجود در ریه ها انجام می شود

 

 

 

 1. پنوموتاکومتر چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

پنوموتاکومتر میزان جریان گازها را در طول تنفس اندازه گیری می کند. نفس از یک لوله کوتاه عبور می کند که در آن یک شبکه فلزی ظریف وجود دارد که مقاومت کمی در برابر جریان ایجاد می کند. جریان از اختلاف فشار بر روی مقاومت کوچک و ثابت ارائه شده توسط مش فلزی به دست می آید.

 

 

یک پنوموتاکومتر جریان گازها را از طریق آن به یک سیگنال متناسب از اختلاف فشار در دو طرف شبکه مرکزی تبدیل می کند که طراحی آن خطی بودن سیگنال را در محدوده ای از نرخ جریان با حداقل فضای مرده تضمین می کند.

 

 

پنوموتاکومتر فلیش چیست؟

یک پنوموتاکوگراف فلیش شامل بسته‌ای از لوله‌های مویرگی کوچک است که جریان شبه لایه‌ای ایجاد می‌کند. نتیجه این یک سیگنال فشار خروجی خطی است که با افزایش جریان هوا ایجاد می شود

 

 

 

 

‏۳. اسپیرومتر الکترونیکی چیست؟

اسپیرومترهای الکترونیکی ساخته شده اند که نرخ جریان هوا را در یک کانال بدون نیاز به مش های ظریف یا قطعات متحرک محاسبه می کنند. آنها با اندازه گیری سرعت جریان هوا با تکنیک هایی مانند مبدل های اولتراسونیک یا با اندازه گیری اختلاف فشار در کانال عمل می کنند. این اسپیرومترها با حذف خطاهای تکانه و مقاومت مرتبط با قطعات متحرک مانند هوا  یا دریچه های جریان برای اندازه گیری جریان، دقت بیشتری دارند. آنها همچنین با ایجاد کانال های جریان هوا کاملاً یکبار مصرف که باعث بهبود بهداشت می شوند.

 

. اسپیرومتری تشویقی برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسپیرومتر تشویقی چیست؟ اسپیرومتر تشویقی یک دستگاه دستی است که به افراد کمک می کند نفس های آهسته و عمیق بکشند. این مانند تجهیزات ورزشی برای ریه ها است تا آنها را قوی نگه دارد و به خوبی کار کند.

 

درباره اسپیرومتر تشویقی شما

اسپیرومتر تشویقی وسیله ای است که با کمک به تنفس عمیق تر و کامل، ریه های شما را منبسط می کند. این اندازه گیری می کند که چقدر هوا می توانید به ریه های خود تنفس کنید.

 

استفاده از اسپیرومتر تشویقی:

 

 • به شما کمک می کند تا نفس های آهسته و عمیق را تمرین کنید.
 • ریه های شما را ورزش می دهد و با بهبودی پس از جراحی آنها را قوی تر می کند.
 • به پاکسازی مخاطی که در ریه های شما انباشته می شود کمک می کند.
 • خطر ابتلا به عفونت ریه را در حین بهبودی از جراحی کاهش می دهد

 

 

 

 

 1. چگونه از اسپیرومتر پیک فلو استفاده می­شود؟
 • نشانگر را به پایین مقیاس شماره گذاری شده حرکت دهید.
 • صاف بایستید.
 • یک نفس عمیق بکش.
 • در حالی که قطعه دهانی را در دهان خود، بین دندان های خود قرار می دهید، نفس خود را حبس کنید.
 • تا جایی که می توانید با یک ضربه محکم و سریع بیرون بزنید.
 • عددی را که به دست می آورید بنویسید.
 • پیک دبی سنج چیست؟پیک فلومتر (PFM) دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان کنترل آسم کودک شما استفاده می شود. این دستگاه هوای خروجی از ریه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند که پیک جریان بازدمی (PEFR) نامیده می‌شود، زیرا کودک به شدت به داخل دستگاه می‌دمد 

   

  آیا اسپیرومتر همان پیک دبی سنج است؟

  مانیتورینگ پیک جریان مشابه اسپیرومتری نیست و تنها به عنوان یک راهنما توصیه می شود تا به شما و متخصص سلامتی شما در نظارت بر عملکرد ریه شما کمک کند. مانیتورینگ پیک جریان برای تایید اینکه آیا آسم دارید یا خیر توصیه نمی شود.

   

   

   

  حداکثر جریان در اسپیرومتری چیست؟

  اندازه گیری اوج جریان یک آزمایش سریع برای اندازه گیری جریان هوا از ریه ها است. این اندازه گیری را پیک دبی بازدمی (PEFR) یا اوج جریان بازدمی (PEF) نیز می نامند. اندازه گیری پیک جریان بیشتر توسط افرادی که آسم دارند انجام می شود.

   

   

  1. اسپیرومتر نوع آسیاب بادی چیست؟

  اسپیرومتر نوع آسیاب بادی. ● سبک وزن، آسان برای درک ظرفیت حیاتی اجباری اسپیرومتر را اندازه گیری می کند. محدوده اندازه گیری گسترده از ۱۰۰۰cc تا ۷۰۰۰cc با درجه بندی ۱۰۰cc. می تواند به عنوان یک اسپیرومتر تشویقی، ورزشکار یا دستگاه غربالگری استفاده شود. همراه با اسپیرومتر و ۵۰ عدد دهانی یکبار مصرف موجود است.

  1. اسپیرومتر از نوع آسیاب بادی

  دو اندازه گیری کلیدی در طول آزمایش اسپیرومتری به دست می آید که شامل حداکثر جریان بازدمی (PEF) و حجم بازدمی اجباری در ۱ ثانیه (FEV1) است. PEF سریعترین سرعت بازدم هوا از ریه ها است، در حالی که FEV1 حداکثر حجم هوایی را که می توان در ۱ ثانیه استنشاق کرد، نشان می دهد .

     

  اسپیرومتری آلفا

   

  جزئیات:

  آلفا یک اسپیرومتر رومیزی با یک چاپگر یکپارچه و یک صفحه نمایش لمسی رنگی بزرگ است. ویژگی ها شامل انتخاب ۵۰ پارامتر تست با درصد پیش بینی شده، تفسیر تشخیصی، سن ریه، مقایسه پس از گشادکننده برونش، و یک گزارش چاپی کامل شامل نمودارها است. آلفا از پنوموتاش Fleisch استفاده می کند، استانداردهای ATS / ERS 2019 را برآورده می کند و به راحتی با سیستم EMR شما پیوند می یابد.

آلفا  یک اسپیرومتر رومیزی سریع و ساده است که برای استفاده در محیط های مراقبت های بهداشتی عمومی و بهداشت حرفه ای ایده آل است.

 

با پیروی آسان از اعلان های روی صفحه، به سادگی جزئیات موضوع را وارد کنید، یک جلسه تست اسپیرومتری را انجام دهید و گزارشی را از یک دستگاه چاپ کنید، بدون نیاز به رایانه شخصی  ALPHA نمودارها و داده‌های را ساده و واضح را نشان می‌دهد.

 

سیستم بهداشتی ساده و معتبر با استفاده از فیلترهای ویروسی باکتریایی (BVFTM) به این معنی است که تمیز نگه داشتن دستگاه آسان و راحت است.

 

از امکانات این دستگاه می­توان اشاره کرد که همراه با نرم افزار Vitalograph Reports، برلی ایجاد فایل های PDF قابل ویرایش برای بایگانی، و آپلود دستی در سیستم های پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) در صورت لزوم.

 • داری گارانتی با پشتیبانی رایگان
 • نرم افزار گزارشات
 • کابل یو اس بی
 • داری شارژر پریز برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *