مطالب آموزشی

سی پپ (CPAP) چیست؟ چه کاربردی دارد؟

تجهیزات پزشکی ارک طب

آپنه خواب یا وقفه تنفسی یکی از مشکلات بسیار خطرناک است که برای افراد در هنگام خواب ایجاد می‌شود. بسیاری از بیماران مبتلا به آپنه خواب به آن را با اصطلاح احساس خفگی در خواب می‌شناسند.

این موضوع از این جهت خطرناک است که  اگر فرد مبتلا به وقفه تنفسی، دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون فشار خون بالا یا نارسایی قلبی و مغزی باشد، ممکن است دچار سکته مغزی و قلبی شود.

دانشمندان به منظور درمان این بیماری راهکار‌های زیادی از جمله کاهش وزن، اجتناب از مصرف داروهای خواب‌آور، اجتناب از مصرف الکل، استفاده از اسپری بینی، خوابیدن به پهلو و استفاده از دستگاه سی پپ یا CPAP است.

 

 

 

دستگاه سی پپ یا همان CPAP یکی از نوین‌ترین روش‌ها برای مقاله با وقفه تنفسی است. بسیاری از بیماران با کمک این دستگاه توانستند بعد از سال‌ها خوابی راحت و به دور از هراس تجربه نمایند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق‌تر دستگاه سی پپ و کاربرد آن می‌پردازیم.

شما می‌توانید انواع محصولات  ( دستگاه سی پپ CPAP ) و دستگاه بای پپ (BIPAP) را از فروشگاه معتبر ارک طب تهیه فرمایید. اجاره این محصولات توسط ارک طب نیز امکان پذیر است.

نحوه کارکرد دستگاه سی پپ یا CPAP

هنگامی که فرد در خواب احساس خفگی می‌کند، مغز به منظور جلوگیری از خفگی، فرد را وادار به بیدار شدن از خواب می‌کند تا تنفس را دوباره از سر بگیرد. انجام این اتفاق طی چند مرتبه منجر به سلب آسایش و آرامش افراد می‌شود. چنین افرادی عملاً از خواب شب محروم هستند یا کیفیت خواب آن‌ها بسیار پایین است. از علائم آپنه خواب می‌توان به مواردی مانند عدم تمرکز کافی، سردردهای متعدد، خواب آلودگی مفرط در روز، از دست دادن حافظه و خستگی‌های زیاد اشاره کرد.

سی پپ دستگاهی است که به بیان ساده از توقف تنفس بیماران جلوگیری می‌کند و موجب سهولت در تنفس آنان می‌شود. با این وجود سی پپ را می‌توان درمانی برای آپنه خواب یا وقفه تنفسی دانست.

این دستگاه زمانی که بیماران در خواب هستند سعی می‌کند راه تنفسی آن‌ها را باز نگه دارد و هوایی که دارای فشار مثبت است به صورت متناوب وارد دستگاه تنفسی کند. سی پپ با وجود این که دستگاه‌هایی بسیار ساده است؛ اما برای بیماری‌های مختلف کاربرد بسیاری دارد. این دستگاه به صورت کلی دارای ماسکی است که این ماسک به وسیله لوله‌ای خرطومی شکل به دستگاه سی پپ متصل می‌شود. ماسک تعبیه شده بر روی صورت قرار می‌گیرد و هوا را از طریق بینی و دهان وارد ریه می‌نماید. سایز ماسک تعبیه شده برای گروه‌های سنی مختلف، نیز متفاوت است؛ معمولاً برای بزرگسالان از ماسک‌های بزرگ‌تر و برای کودکان و نوزادان از ماسک‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنند. شدت جریان هوای ورودی به افراد نیز با توجه به گروه سنی آن‌ها متفاوت است؛ به طور مثال نوزادان جریان هوا را با شدت و فشار کمتری دریافت می‌کنند.

دستگاه سی پپ مناسب چه بیماری‌هایی است؟

برای بسیاری سؤال ایجاد می‌شود که با کمک دستگاه سی پپ می‌توانند به بهبود چه بیماری‌ها بپردازند؟ این دستگاه منجر به تنفس راحت بیماران می‌شود؛  بنابراین افراد با وجود هر بیماری که تنفس را برایشان دشوار می‌کند، می‌توانند از دستگاه سی پپ استفاده کنند. در ادامه به برخی از این بیماری‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. خوروپف و تنفس نامنظم در خواب
 2. آپنه خواب یا وقفه تنفسی (hypoxic Obstructive Sleep Apnea failure )
 3. نارسایی هیپوکسمیک تنفس (hypoxic respiratory failure)
 4. مشکلات ریوی که ناشی از نارسایی قلبی است.

انواع دستگاه سی پپ

دستگاه سی پپ دارای انواع و اندازه‌های مختلف است. مهم‌ترین عامل در تهیه این دستگاه، نظر پزشک است؛ بنابراین در هنگام خرید از نظر پزشک غافل نشوید. دستگاه سی پپ یا CPAP می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

 1. دستگاه‌های سی پپ با فشار ثابت
 2. دستگاه‌های سی پپ با فشار خودکار

دستگاه‌های سی پپ با فشار ثابت، دستگاه‌هایی هستند که فشار آن‌ها ثابت است. برای تنظیم فشار این دستگاه‌های حتماً نیاز به نظر پزشک متخصص است. دستگاه با فشار خودکار دستگاه‌هایی هستند که با توجه به فشار وارده بر ریه‌ها فشار هوا را تنظیم می‌کنند. این دستگاه در زمان‌هایی که بیمار دچار آپنه خواب می‌شود نقش بسیار مهمی را ایجاد می‌کند و با توجه به فشار وارده به ریه، فشار هوا را تنظیم می‌کند.

آیا دستگاه سی پپ منجر به بهبود خوروپف می‌شود؟

قبل از پرداختن به بهبود خوروپف از طریق دستگاه سی پپ بهتر است در ابتدا به بررسی ماهیت خوروپف بپردازیم. خوروپف را می‌توان نوعی بیماری توقف در تنفس دانست. خوروپف نه تنها منجر به کاهش کیفیت خواب افراد می‌شود؛ بلکه به مرور زمان و در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات دیگر نیز می‌شود.

بیشتر افرادی که به منظور رفع خوروپف از دستگاه سی پپ استفاده کردند بعد از گذشت زمان کوتاهی نتیجه مطلوب دریافت کردند. دقت داشته باشید که خوروپف می‌تواند ناشی از دلایل مختلف باشد، بهتر است برای تشخیص دقیق علت خوروپف به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید اگر برای رفع خوروپف از دستگاه سی پپ استفاده می‌کنید، هیچ‌گاه به تنهایی تنظیمات مرتبط با آن را انجام ندهید و حتماً با مشاوره و راهنمایی پزشک متخصص خود اقدام به تنظیم دستگاه کنید.

به صورت کلی سی پپ برای رفع خوروپف‌های خفیف راهکار بسیار خوبی است و به جرئت می‌توان آن را مناسب‌ترین راهکار دانست. با استفاده از این دستگاه می‌توانید به خود خوابی راحت را هدیه دهید. انجام مجموعه‌ای کارها به نتیجه‌گیری بهتر دستگاه کمک شایانی می‌کند؛ به طور مثال سعی کنید قبل خواب از خوردن غذاهای سنگین یا نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.

 

 

شما می‌توانید دستگاه سی پپ را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت از فروشگاه ارک طب تهیه یا اجاره کنید.

زمان بهبود بیماری‌ها با کمک سی پپ

یکی از پرتکرارترین سؤالات در بین استفاده کنندگان از دستگاه سی پپ (CPAP) این است که تا چه زمانی باید از این دستگاه استفاده کنند؟ پاسخ به این سؤال در افراد مختلف و بیماری‌های مختلف بسیار متفاوت است و نمی‌توان جواب واحدی را برای آن مطرح کرد. زمان استفاده از سی پپ و نتیجه‌گیری از آن به علل‌های مختلف از جمله نوع بیماری بستگی دارد. برخی ممکن است با استفاده از این دستگاه به مدت یک ماه به نتیجه مطلوب خود برسند و برخی ممکن است با استفاده از دستگاه طی یک هفته به نتیجه دلخواه خود برسند. مدت استفاده از دستگاه با توجه به نوع و شدت بیماری و علائم بیمار توسط پزشک تعیین می‌شود.

نکات حائز اهمیت در خرید دستگاه CPAP

در هنگام خرید دستگاه CPAP لازم است نکاتی را رعایت کنید تا دستگاهی متناسب با بیمار تهیه کنید. در ادامه مقاله به چندین نکته که به شما در خریدی مطلوب کمک می‌کند، اشاره خواهیم کرد:

اولین و مهم‌ترین نکته که در هنگام خرید دستگاه سی پپ باید به آن دقت شود، سایز ماسک است. ماسک این دستگاه قرار است برای ساعت‌ها بر روی صورت شما قرار گیرد؛ بنابراین بهتر است از ماسکی استفاده کنید که با آن احساس راحتی بیشتری داشته باشید. از طرفی دیگر ماسک نامناسب با صورت بیمار ممکن است در تنفس آن اختلال ایجاد کند. برای تهیه ماسک می‌توانید از پزشک خود یا مشاوران متخصص راهنمایی بگیرید.

 

 

 1. وزن دستگاه یکی دیگر از عواملی است که به آن باید توجه زیادی داشته باشید. سعی کنید دستگاه‌هایی تهیه نکنید که دارای وزن سنگین هستند. حمل چنین دستگاهی برای بیمار دشوار است. تهیه دستگاه با وزن مناسب حمل دستگاه را در موقعیت‌هایی مانند مسافرت یا مهمانی آسان‌تر می‌کند.

نکات طلایی استفاده از دستگاه سی پپ

 • هیچ گاه ماسک صورت دستگاه را سفت نبندید. بستن سفت ماسک در طولانی مدت ممکن است موجب تورم و قرمزی پوست صورت شما شود.
 • بسیاری از بیماران در ابتدای استفاده از دستگاه عادت به آن ندارند و بعد از گذشت مدت کوتاهی سعی در برداشتن آن می‌کنند. به منظور جلوگیری از این امر، سعی کنید در هنگام انجام کارهای روزانه خود مانند زمان تلویزیون دیدن، کتاب خواندن و بسیاری از کارهای دیگر از دستگاه استفاده کنید.
 • سعی کنید از دستگاه به صورت مرتب استفاده کنید و در استفاده از دستگاه وقفه نیندازید. استفاده از دستگاه به صورت مرتب و بدون وقفه شما را زودتر به نتیجه دلخواه خود می‌رسند. استفاده نامنظم از دستگاه، روند درمان شما را طولانی‌تر می‌کند.
 • به دلیل استفاده از دستگاه سی پپ ممکن است دچار گرفتگی بینی شوید؛ به همین دلیل استفاده از اسپری‌های بینی توصیه می‌شود.
 • دستگاه سی پپ به صورت کلی دارای عوارض خاصی نیست اما می‌توان از عوارض آن به خشکی بینی، دهان و گلو اشاره کرد. به منظور رفع این خشکی بهتر است از دستگاه‌های مرطوب کننده استفاده کنید.
 • یکی دیگر از نکاتی که افراد باید به آن توجه کنند، تمیز کردن به موقع دستگاه است. تمیز کردن به موقع دستگاه از بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند. برخی از این مشکلات احتمالی شامل ایجاد عفونت‌های سینوسی (ذات‌الریه)، احتمال وجود انواع قارچ و باکتری‌ها، ایجاد علائم آلرژی و بسیاری موارد دیگر.

چگونه تجهیزات پزشکی سی پپ را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن دستگاه کافی است آن را از برق بکشید و پس از آن اجزای جدا شدنی از دستگاه مانند ماسک صورت را از آن جدا کنید. سپس با کمک دستمالی که کمی مرطوب است شروع به تمیز کردن سطوح خارجی آن کنید. برای تمیز کردن اجزای جداشدنی بهتر است قطعات را به مدت ۳۰ دقیقه در ترکیب آب گرم و مایع قرار دهید و بعد از گذشت این بازه به خوبی آن‌ها را بشویید.

دقت داشته باشید که فقط زمانی اجزا را به دستگاه متصل کنید که از خشک  شدن کامل قطعات اطمینان حاصل کردید. به صورت کلی توصیه می‌شود طی گذشت حداکثر یک هفته دستگاه خود را تمیز کنید تا از انواع بیماری‌ها دور بمانید. این بازه زمانی بهتر است زمانی که بیمار دچار بیماری‌های دیگر مانند سرماخوردگی شده  است کاهش یابد. برای شست‌و‌شو دستگاه هیچ گاه از شوینده‌های معطر استفاده کنید؛ زیرا ممکن است برای بیمار اذیت کننده باشد.

یکی از عواملی که عمر دستگاه را به شدت کاهش می‌دهد، قرار دادن دستگاه در ماشین  ظرف‌شویی است. هیچ گاه دستگاه را در ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید، زیرا ممکن است قطعات دستگاه آسیب ببینند.

دستگاه‌های سی پپ دارای فیلتر هوا هستند. در برخی از دستگاه‌ها این فیلتر قابل شست‌و‌شو نیست و باید طی گذشت عمر مفید خود تعویض شود. در برخی دیگر از دستگاه‌ها فیلتر هوا به خوبی قابل تعویض است. برای اطلاع از زمان تعویض یا تمیز کردن فیلتر هوا از پزشک خود یا مشاوران مربوطه راهنمایی بگیرید.

فواید استفاده از دستگاه سی پپ چیست؟

 1. از مهم‌ترین فواید دستگاه سی پپ هدیه خوابی آرام و باکیفیت به استفاده‌کنندگان آن است. توت در تنفس در هنگام خواب یا خوروپف به میزان چشمگیری از کیفیت خواب می‌کاهد و فرد به سبب آن دائماً احساس خستگی دارد.
 2. افزایش تمرکز و هشیاری در روز
 3. پیشگیری از سکته قلبی و سکته مغزی به دلیل عدم توقف تنفس
 4. کاهش و تنظیم فشار خون

خرید سی پپ از فروشگاه معتبر ارک طب

سی پپ یکی از بهترین دستگا‌ه‌های نوین جامعه پزشکی است که با کمک آن می‌توانید تنفسی راحت را تجربه کنید و از مشکلاتی مانند خوروپف و تنگی نفس در زمان خواب دور بمانید. دقت داشته باشید که اهمیت به کیفیت تجهیزات پزشکی بیمار بسیار مهم است و در صورتی که این تجهیزات دارای کیفیت مناسب نباشند، ممکن است برای بیمار مشکلات جدی به وجود آورند.

 

 

برای اطمینان از کیفیت و قیمت تجهیزات پزشکی بیمار بهتر است این موارد را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. فروشگاه ارک طب یکی از معتبرترین فروشگاه‌ها در زمینه فروش و اجاره تجهیزات پزشکی بیمار، تجهیزات پزشکی کلینیکی و تجهیزات پزشکی مصرفی است. فروشگاه ارک طب برای رضایت بیشتر شما عزیزان تیم حرفه‌ای پشتیبانی را قرار داده است. در صورت وجود هر گونه سؤال یا ابهام می‌توانید با تیم حرفه‌ای پشتیبانی تماس بگیرید. مشاوران ارک طب شما را به بهترین نحو راهنمایی می‌کنند و مناسب‌ترین محصولات را با توجه به نیاز شما معرفی خواهند کرد.

این فروشگاه با اهمیت به مشتریان آن سعی کرده باکیفیت‌ترین دستگاه‌ها را با بهترین قیمت به مشتریان ارائه دهد. اگر به دنبال اجاره محصولات و تجهیزات پزشکی هستید این فروشگاه نیز گزینه مناسبی برای شما به شمار می‌آید. شما می‌توانید محصولاتی مانند سی پپ، بای پپ، انواع اکسیژن‌ساز، مانیتوریگ علائم حیاتی و بسیاری از موارد دیگر را به راحتی از این فروشگاه تهیه کنید. اگر برای مدت کوتاهی نیاز به تجهیزات پزشکی دارید، می‌توانید به جای صرف هزینه بیشتر و خرید محصولات، به اجاره تجهیزات پزشکی بپردازید.

در این مقاله سعی داشتیم به بررسی سی پپ و کاربردهای آن بپردازیم. امیدواریم نکات مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *