مطالب آموزشی

تعمیر چراغ های ال ای دی اتاق عمل

تعمیر چراغ های ال ای دی اتاق عمل

 تعمیر تخصصی لامپ اتاق عمل :

در این قسمت قصد داریم تعمیر لامپ ال ای دی را برای شما عزیزان توضیح دهیم. با این حال، پیشنهاد می کنیم در صورت داشتن مشکلات تنفسی یا مشکلات قلبی، از پایین ترین سطح تجهیزات ایمنی تنفسی استفاده کنید. اگرچه احتمال تهدید و به خطر افتادن لامپ برای تنفس شما غیرمنطقی است، اما احتیاط شرط عقل است و بهتر است در حین کار هنگام استفاده از دستکش مناسب از تجهیزات ایمنی تنفسی استفاده کنید . از معروفترین برندهای لامپ (LED) اتاق عمل مارتین  ، دکتر ماخ ، برشتولد ، فرافن ، هانالوکس  می توان نام برد .

 

تعمیر چراغ های ال ای دی

 

قطعات مختلف در تعمیر لامپ ال ای دی

۱- پخش کننده یا خط دهنده: این قسمت از لامپ از پخش شدن نور لامپ جلوگیری می کند و نور لامپ را هدایت می کند. همچنین نور لامپ را با زاویه خاصی ساطع می کند. یکی از مهم ترین قسمت های لامپ ال ای دی دیفیوزر است.

 

۲- PBC: قسمتی از برد است که روی پایه آلومینیومی قرار دارد و حاوی LED است. معنای وجود LED بستگی به طراحی پایه لامپ دارد. بین PBC و هیت سینک، خمیر حرارتی برای انتقال حرارت بالا وجود دارد.

 

۳- هیت سینک یا هیت سینک: این قطعه برای حذف گرما از لامپ طراحی شده است. و در از بین بردن گرمای LED نقش بسزایی دارد.

 

۴- درپوش لامپ: درپوش لامپ از آلیاژ مس و روی با روکش نیکل ساخته شده است.

 

۵- مدار الکترونیکی: برای تبدیل جریان های AC به DC به مقدار لازم طراحی شده است. این قطعه با کیفیت عملکرد لامپ را در هنگام پرش ولتاژ تعیین می کند، زیرا جریان اضافی باعث سایش فوری لامپ های LED می شود.

 

 تعمیر تخصصی لامپ ال ای دی

 

عملکرد و عیب یابی در تعمیر لامپ ال ای دی

عملکرد لامپ LED بسیار ساده است: ابتدا جریان AC از منبع تغذیه از طریق سیم به مدار الکتریکی تزریق می شود. سپس این جریان به DC تبدیل می شود. این جریان از LED مسی عبور کرده و به نور تبدیل می شود. سپس گرما از طریق یک تخته حاوی هیت سینک خارج می شود. لامپ های LED در ابتدا پیچیده به نظر می رسند، اما طراحی مشابهی دارند و با استفاده از اصول مشابه ساخته می شوند. با تعمیر لامپ اول، لامپ های بعدی بسیار ساده و آسان می شوند. اکثر لامپ های جدید دارای LED SMD هستند که به عنوان منبع نور سری هستند.

 

اگر یکی از دیودها سوخته باشد، بقیه دیودها کار نمی کنند و لامپ LED روشن نمی شود. اغلب این مشکل دلیل خرابی لامپ های LED است. با این حال، گاهی اوقات مشکلی با سوختن دیود وجود ندارد و لامپ به کار خود ادامه می دهد.

 

  1. LED وزوز یا صدای زمزمه

صدای وزوز یکی دیگر از مشکلات رایج روشنایی LED است. معمولاً به دلیل اضافه بار در مدار است. اگر لامپ LED شما ولتاژ  بالاتر دریافت داشته باشد، به جای خاموش شدن، صدای وز وز تولید می کند. هنگامی که ولتاژ افزایش می یابد، قطعات الکترونیکی می لرزند و باعث ایجاد صدای می شوند.

 

بهترین راه حل این است که ولتاژی را که از سوکت شما عبور می کند با آنچه لامپ یا لامپ شما می پذیرد مقایسه کنید. به احتمال زیاد مشکل را حل خواهد کرد .

 

  1. نور زدگی یا روشناسس بیش از حد.

گاهی اوقات LED ها بیش از حد برای شما روشن می شوندکه باعث اذیت چشم می شود. و این می تواند به دو دلیل باشد. اولین مورد این است که وات لامپ بیشتر از حد مورد نیاز است.  ثانیاً، دلیلی ممکن است   یک لامپ دمای کلوین داشته باشید، که گاهی اوقات می تواند بیش از حد روشن باشد.

اگر لامپ شما قابل تنظیم است، یک سوئیچ برای کنترل این ویژگی نصب کنید. یا از وسایلی استفاده کنید که از رسیدن نور اضافی به چشمان شما جلوگیری کند.

 

  1. نور LED خیلی کم

یک LED کم نور می تواند بسیار تحریک کننده باشد. معمولاً یا زمانی که LED خیلی قدیمی می شود یا زمانی که طراحی ضعیفی دارد اتفاق می افتد. LED ها طول عمر دارند، بنابراین قبل از خاموش شدن کامل، از دست دادن روشنایی طبیعی است. در چنین شرایطی، باید LED را با یک LED جدید جایگزین کنید.

 

تعمیر چراغ های ال ای دی و برندهای مختلف

 

  1. چراغ LED کار نمی کند

گاهی اوقات LED ها به طور کلی کار نمی کنند. این معمولاً به دلیل اتصال کوتاه یا زمانی که LED خیلی قدیمی شده است اتفاق می افتد. می توانید آن را توسط یک برقکار بررسی کنید یا به سادگی آن را با یک برق جدید جایگزین کنید.

 

 

  1. LED چشمک می زند و سپس خاموش می شود

این به دلیل خرابی درایورهای فیکسچر اتفاق می افتد. گاهی اوقات، ولتاژی که به ال ای دی عرضه می شود بیشتر از مقدار مورد نیاز آن است. و این باعث می شود که LED فلاش شود و سپس خاموش شود. اگر با این مشکل مواجه شدید، بهتر است با یک تکنسین تماس بگیرید.

 

  1. با کاهش نور باعث از کار افتادن LED

دلایل مختلفی می تواند پشت این اتفاق باشد. ممکن است لامپ شما قابل تنظیم نباشد. یا این لامپ برای لامپ های LED قابل تنظیم نیست. می توانید آن را توسط یک برقکار بررسی کنید و مشکل را تشخیص دهید. می‌توانید یک لامپ جدید بخرید، اگر کم نور نبود یا می‌توان آن را تعویض کرد.

 

تعمیر چراغ های ال ای دی و برندهای مختلف

 

  1. نوار LED که رنگ اشتباه را نشان می دهد

نوارهای LED RGB برای نشان دادن رنگ های مختلف طراحی شده اند. اما اگر متوجه رنگ‌های اشتباه شدید، مشکل است. این اتفاق زمانی می افتد که  اتصال سیم اشتباهی وجود داشته باشد. یا در کنترلر LED ایراد داشته باشد. با این حال، می‌توانید سیم‌کشی را بررسی کرده و در صورتی که ایرادی در سیم‌ها وجود نداشت، آن را تعویض کنید.

 

  1. چراغ LED توکار پس از چند ثانیه خاموش می شود

هنگامی که گرمای بیش از حد ایجاد می شود، LED خاموش شود. زمانی اتفاق می‌افتد که ال‌ای‌دی‌ها را در گوشه‌های نوری تو کار  نصب می‌کنید که فاصله مناسبی برای LED‌ها ندارند. در چنین مواقعی می توانید یک سوکت نگهدارنده جدید برای LED خود نصب کنید.

 

  1. خاموش کردن تصادفی چراغ LED

یک دستگاه تو کار  به خوبی طراحی نشده است که اجازه حرکت آزادانه هوا را بدهد. و اگر یک LED در محل نصب کنید، این مشکل ممکن است رخ دهد. به این دلیل که LED برای خنک نگه داشتن خود به هوا نیاز دارد. وقتی این اتفاق نمی افتد، گرم می شود و خاموش می شود.

 

 تعمیر تخصصی لامپ ال ای دی

 

کلام آخر

اگر در طول فرآیند تعمیر مشخص شد که دیودها همه به خوبی کار می کنند، باید تنظیم کننده ولتاژ لامپ را بررسی کنید و سایر آسیب های احتمالی را پیدا کنید. همچنین نقاط اتصال را بررسی کنید تا مطمئن شوید اتصال آنها پایدار است.

 

هر لامپ دارای طراحی مدار منحصر به فردی است، بنابراین هیچ راه ثابتی برای تعمیر لامپ LED وجود ندارد. تنها راه و صحیح ترین راه آزمون و خطا و ابتکارات فردی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *