مطالب آموزشی

انواع تجهیزات لازم برای تجهیز کلینیک دامپزشکی

تجهیزات پزشکی ارک طب

یکی از مهم‌ترین شاخه‌های پزشکی که به شناخت، پیشگیری، تشخیص و درمان آسیب‌ها و بیماری‌های جانوران با تمرکز ویژه بر بیماری‌های مشترک بین انسان و جانور می‌پردازد، دامپزشکی است. برای انجام اقدامات لازم در دامپزشکی همانند پزشکی علاوه بر داروهای مختلف به تجهیزات مناسب نیز نیاز است. اجاره ونتیلاتور، اجاره سی پپ، اجاره بای پپ، اجاره اکسیژن ساز و… با قیمتی استثنائی در مجموعه ارک طب امکان پذیر است.

آیا شما با انواع تجهیزات لازم برای کلینیک دامپزشکی آشنایی دارید؟ در ادامه قصد داریم به بررسی کامل این تجهیزات و ویژگی‌ها و کاربردهای آنان بپردازیم. چنانچه علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با تجهیزات مناسب کلینیک دامپزشکی هستید، پیشنهاد می‌شود تا پایان این مقاله با مجموعه ارک طب همراه باشید.

تجهیزات مورد نیاز کلینیک دامپزشکی برای تشخیص بیماری

همانطور که می‌دانید اولین مرحله برای درمان بیماری حیوانات همانند انسان‌ها، تشخیص بیماری آن‌ها است. دامپزشکان برای داشتن تشخیص درست به ابزار و تجهیزات مناسب آن نیز نیاز دارند. امروزه برای تشخیص بیماری در دامپزشکی تجهیزات زیادی روی کار آمده است که در ادامه به بررسی برخی از آنان می‌پردازیم:

 1. گوشی پزشکی دامپزشکی

استتوسکوپ‌‌ها ابزار‌های استانداردی برای متخصصان پزشکی در همه زمینه‌‌ها هستند، اما جالب است بدانید، دامپزشکان باید گوشی‌‌های طبی مخصوص دامپزشکی را برای فعالیت‌‌های خود تهیه کنند.

این محصول پزشکی یکی از اصلی‌ترین نیازها برای تشخیص بیماری است زیرا گوشی‌‌های طبی دامپزشکی به شما این امکان را می‌‌دهند که تمام ماهیچه‌‌های خز و حیوانات را دور بزنید و صدا‌های قلب و ریه هر حیوانی، بزرگ یا کوچک را به راحتی بشنوید.

 1. اشعه ایکس دیجیتال

یکی دیگر از حیاتی‌ترین تجهیزات کلینیک‌های دامپزشکی، اشعه ایکس دیجیتال است. اشعه ایکس اغلب یک ابزار تشخیصی بسیار مهم در تشخیص بیماری یا آسیب وارد شده به حیوان خانگی است. در مواردی مثل شکستگی استخوان می‌توان از این تصاویر به صورت ویژه برای تشخیص محل و نوع عارضه استفاده کرد.

 1. توموگرافی کامپیوتری (CT اسکن)

توموگرافی کامپیوتری یک ابزار تشخیصی با ارزش است که برای تصویربرداری پیشرفته استفاده می‌شود. درست مانند انسان، سی تی به ما امکان می‌دهد شرایطی را که ممکن است از طریق اشعه ایکس قابل تشخیص نبوده باشند، به راحتی تشخیص دهیم.

 1. تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیز کلینیک دامپزشکی با ابزار‌های مختلف آزمایش بسیار راهگشاست. به منظور تشخیص دقیق وضعیت حیوان خانگی شما، ممکن است آزمایشات آزمایشگاهی لازم باشد. آزمایشاتی نظیر شیمی خون، شمارش کامل خون (CBC) با تمایز، ارزیابی فاکتور‌های انعقادی، الکترولیت‌‌ها، گروه بندی خون و… را باید بتوان درون کلینیک انجام داد.

 1. دستگاه سونوگرافی

استفاده از یک دستگاه سونوگرافی قابل حمل می‌تواند به شما کمک کند تا خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهید. این ابزار مخصوصاً برای دامپزشکان در فصول تولید مثل بسیار مهم است زیرا با کمک آن می‌توان بررسی حیوانات باردار را به راحتی انجام داد و از وضعیت نوزاد باخبر شد.

 1. تجهیزات رادیوگرافی دیجیتال

یک دستگاه رادیوگرافی دیجیتال مدرن را برای گرفتن سریع و آسان رادیوگرافی و مشاهده تصاویر به کار بگیرید و از سرعت و دقت آن استفاده کنید.

 1. سانتریفیوژ

وجود یک سانتریفیوژ در تجهیزات کلینیک دامپزشکی برای چرخاندن نمونه‌‌های مدفوع، ادرار و خون برای به دست آوردن نتایج داخلی ضروری است.

با این دستگاه می‌توان به راحتی اجزای خوه و یا سایر مایعات را جدا کرد و بررسی‌های لازم را انجام داد. دقت داشته باشید که سانتریفیوژهای دامپزشکی خود دارای انواع مختلفی هستند.

 1. ابزار آندوسکوپی

در بسیاری از موارد برای تشخیص بیماری حیوانات نیاز به بررسی اندام‌های داخلی بدن است. با استفاده از ابزار آندوسکوپی می‌توان اندام‌های داخلی بدن حیوان بیمار را مشاهده نمود. در واقع اصلی‌ترین بخش این دستگاه یک لوله بلند و نازک است که به آن دوربین متصل می‌شود.

لوله آندوسکوپی برای کمک به تشخیص بدون درد زیاد، عالی هستند.

 1. کاتتر

کاتترها یک لوله نازک و منعطف هستند که معمولاً برای جمع‌آوری نمونه ادرار از بیماران استفاده می‌‌شوند، اما دامپزشکان همچنین در صورت نیاز در طول جراحی، برای برخی از حیوانات کاتتر‌های دائمی دارند.

اجاره ونتیلاتور، اجاره سی پپ، اجاره بای پپ و… با بهترین قیمت توسط مجموعه ارک طب انجام می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز کلینیک دامپزشکی برای درمان بیماری‌ها

بعد از تشخیص بیماری، نوبت به بخش درمان بیماری‌ها می‌رسد. دامپزشکان برای انجام فرایند درمان نیز نیازمند تجهیزات مناسب هستند. آیا شما این تجهیزات را می‌شناسید؟

برخی از تجهیزات و ابزار مناسب درمان که وجود آن‌ها در کلینیک الزامی است به شرح زیر می‌باشد:

 1. دارو‌ها: بهتر است یک اتاق از کلینیک را با دارو‌های ضروری تجهیز کنید و یک داروخانه داخلی داشته باشید تا مراجعات بتوانند نسخه را در همان جا تهیه کنند. البته باید به تاریخ دارو‌ها و همچنین نحوه نگهداری آن‌ها توجه کنید.
 2. قفس‌‌های مخصوص حیوان بیمار: برای بیمارانی که عموماً برای درمان مراجعه می‌کنند، کسانی که نیاز به بستری طولانی‌تری دارند و بیماران تحت جراحی به قفس در مطب خود نیاز دارید.
 3. یخچال: از یخچال طبی خود برای نگهداری واکسن‌‌ها، دارو‌های حساس به دما و نمونه‌‌های نمونه استفاده کنید.
 4. پمپ‌‌های IV: برای تجویز مایعات و مکمل‌‌ها به پمپ‌‌های IV در کلینیک خود نیاز دارید. تزریق دارو نیز با کمک پمپ‌‌های IV آسان می‌شود. این دستگاه‌‌ها به شما امکان می‌‌دهند دارو‌های تزریق با سرعت ثابت (CRI) را تجویز کنید که در غیر این صورت می‌‌توانند عوارض جانبی نامطلوبی داشته باشند. همچنین می‌توانید سرعت تزریق را برای مدت زمان تعیین شده برای نتایج مورد نیاز ثابت نگه دارید.

تجهیزات کلینیک دامپزشکی برای جراحی

 1. میز و چراغ‌‌های جراحی

یک میز جراحی با نورپردازی کافی برای انجام جراحی ضروری است. شما می‌توانید از یک میز جراحی ساده در شروع کار،  از جنس استیل ضدزنگ استفاده کنید که دارای ویژگی هیدرولیکی است.

 1. تجهیزات بیهوشی

تجهیزات بیهوشی از دستگاه بیهوشی، بخارساز و سیستم اسکراب تشکیل شده است.

 1. واحد گرم کردن بیمار

حیوان بعد از جراحی و در حین آن ممکن است به گرم کردن احتیاج داشته باشد. این دستگاه‌ها کمک می‌کند تا بتوانید عملیات را به خوبی انجام دهید.

 1. تجهیزات مانیتورینگ

تجهیزات مانیتورینگ دامپزشکی به ارزیابی سلامت بیمار شما در هنگام بیهوشی کمک می‌کند. این ابزار‌ها ممکن است شامل شامل فشارسنج، کاپنوگرافی، پالس اکسیمتر و تجهیزات الکتروکاردیوگرافی باشد.

 1. یونیت دندانپزشکی

در حیوانات بالای سه سال مشکلات دندان به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد. یک یونیت دندانپزشکی با سرعت بالا که از هندپیس‌‌های جرم گیری و پولیش تشکیل شده است می‌تواند در این شرایط به برطرف کردن مشکل کمک کند.

 1. اتوکلاو

استریل کردن تمام تجهیزات باید توسط یک دستگاه اتوکلاو انجام شود.

 1. دستگاه ساکشن دامپزشکی

دستگاه ساکشن مورد استفاده برای جراحی دام تفاوت چندانی با دستگاه ساکشن مورد استفاده برای انسان ندارد و عموما از نوع پرتابل است. این دستگاه جهت جمع آوری ترشحات و خون آبه حیوان در طول جراحی مورد استفاده می باشد و با باتری داخلی کار میکند. باتری این دستگاه با برق شهری کار می‌کند.

لاپاروسکوپی دامپزشکی چیست؟

این دستگاه نوعی جراحی نوین در پزشکی است که برای دام نیز مورد استفاده قرار میگیرد. لاپاروسکوپی یک جراحی غیر تهاجمی است که در ان از لوله های سخت و غیر قابل انعطاف استفاده میگردد. این عمل با ایجاد شکاف های کوچک روی شکم انجام میشود که لوله ها از راه این شکاف ها وارد بدن می‌گردند.

گاز دی اکسید کربن از طریق این لوله ها وارد شکم حیوان شده و باعث میشود تا اعضاء از دیواره شکم فاصله بگیرند. تجهیزات از طریق لوله های وارد شکم بیمار می‌شوند تا جراحی انجام گیرد.

مهمترین مزیت این روش بهبود سریعتر و کاهش احتمال عفونت پس از جراحی است. هرچه مدت زمان انجام عمل کمتر باشد، مدت بیهوشی بیمار نیز کمتر است و بهبودی زودتر اتفاق می‌ا‌‌فتد.

ماشین بیهوشی دامپزشکی، الزامی‌ترین تجهیز

این دستگاه برای بیهوشی حیوانات در جراحی های مربوط به دام بسیار پرکاربرد است و جهت حفظ بیهوشی در زمان عمل جراحی استفاده میشود.

بسته به نوع دام، ماشین بیهوشی متفاوتی به کار گرفته میشود و مهمترین ویژگی این دستگاه این است که باید در طول عمل حیوان را ونتیله کند.

برای حیوانات و دام های بزرگ از دستگاه بزرگ تر و پرقدرت تری استفاده می‌شود.

ارک طب، فروشگاهی مطمئن برای خرید تجهیزات پزشکی

خرید تجهیزات پزشکی، یکی از پرچالش‌ترین اموری است که افراد در هنگام انجام آن، باید وسواسیت زیادی را به کار بگیرند. در خرید تجهیزات پزشکی نکات مهمی مانند تطابق دستگاه با بدن و مشکل بیمار، برند دستگاه، کیفیت، طول عمر و… حائز اهمیت است.

در بسیاری از مواقع اجاره تجهیزات پزشکی به صرفه‌تر از خرید آن است. اگر بیمار شما برای مدت کمی به دستگاه‌هایی مانند ونتیلاتور و بای پپ نیاز دارد، پیشنهاد می‌شود این دستگاه‌ها را اجاره کنید.

مجموعه ارک طب سعی داشته باکیفیت‌ترین دستگاه‌های پزشکی را با قیمتی استثنایی به مشتریان خود اجاره دهد. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر یا وجود مشکل در ثبت سفارش، تیم پشتیبانی مجموعه آماده پاسخگویی به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *